نوریوکی هاراگوچی هنرمند ژاپنی و خالق اثر ماده و فکر

نوریوکی هاراگوچی  هنرمند ژاپنی و خالق اثر ماده و فکر

معرفی هنرمند
نوریوکی هاراگوچی
نوریوکی هاراگوچی  هنرمند ژاپنی و خالق اثر ماده و فکر پس از چهل سال از اثر خود در موزه هنرهای معاصر بازدید کرد.
هاراگوچی، در ۱۹۴۶ در یوکوسوکا، ژاپن، به ‏دنیا آمد و در دانشگاه نیهون، توکیو، هنر خواند و در شاخۀ نقاشی رنگ و روغن مدرک گرفت. وی از همان دوران دانشجویی آثارش را به نمایش می‌گذاشت و در کنار فعالیت هنری، در حرکت‌های اعتراضی دانشجویی علیه جنگ ویتنام و معاهده امنیتی میان ژاپن و آمریکا، نیز فعالانه شرکت می‌کرد. یوکوسوکا میزبان ناوگان هفتم نیروی دریایی ایالات متحدۀ آمریکاست و نقاشی‌ها و مجسمه‌های اولیۀ هاراگوچی، نظیر مجموعۀ کشتی‌ها  (1963 تا 65)، سومو  147 (خودروی باربری) (1966)، و مجموعۀ لوله‌های هوایی  (1968 تا 69)، در ساختار زیباشناختی و کارمادۀ همگی متأثر از صنایع نظامی و سنگین هستند.
هاراگوچی مجسمه‌ نمادین خود با نام اسکای‌هاوک A-4E  (1968 تا 69) را در پشت سنگرهای دانشجویی در محوطۀ دانشگاه ساخت. این اثر نمونه‌ای هم‌اندازه از هواپیمای جنگی آمریکایی بود که سرانجام توسط پلیس ضدشورش کشوراز محوطۀ دانشگاه برداشته شد. هاراگوچی از آن پس با کارماده‌های همچون تیرآهن، قطعات مچاله شدۀ خودرو، روغن مصرف شده، پلی‌اورتان، و کائوچو کار کرد.
اثار هاراگوچی از اوایل دهۀ 1960 در کشور خود و در سطح بین‌المللی به‌نمایش درآمده‌اند. در 1977 حوض روغن او با نام ماده و ذهن  در داکیومنتای ششم در کاسل، آلمان، به‌نمایش درآمد.
نسخه‌ای از اثر ماده و ذهن که در اصل در سال 1350 (1971 میلادی) طراحی شده است، در 1356 توسط بنیاد پهلوی خریداری و در محل موزۀ تازه‌ تأسیس هنرهای معاصر تهران، در انتهای مسیر گردش از موزه، نصب شد.
هاراگوچی در مهر 1396، همزمان با چهلمین سال تأسیس موزه، از اثر خود بازدید کرد.
 
نویسنده: حقیقی

عکس از: Shigeo Anzai​
[1] به بهانه بازدید هنرمند از اثر خود در موزۀ هنرهای معاصر تهران، پس از چهل سال
[1] Haraguchi Noriyuki
[1] Nihon
[1] Ships
[1] Tsumu
[1] Air Pipes
[1]  A-4E Skyhawk
[1] Matter and Mind
برچسب ها:
  • بازدیدکنندگان:506
  • دیدگاه ها:0
دیدگاههای کاربران