ارتباط بین گرافیک و رشته ‌های دیگر هنری

ارتباط بین گرافیک و رشته ‌های دیگر هنری
هنر گرافیک که امروزه طرفداران زیادی را به سوی خود کشانده و هنرمندانی که فقط اندکی خلاق باشند و تقریباً با کامپیوتر آشنایی داشته باشند در این رشته هنری می توانند به موفقیت دست یابند.

در همین راستا، سایت دانلود مقاله، مطلبی درباره این هنر تدارک دیده است که بعد از توضیحاتی که برای آشنایی شما با هنر گرافیک می باشد، می توانید مقاله را به صورت کامل دریافت کنید. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

    در ابتدای این مقاله گرافیک به صورت کامل تعریف شده و تاریخچه آن نیز نوشته شده است.
    در ادامه گرایش های مختلف گرافیک نام برده شده است.
    به نظر شما تفاوت گرافیک با نقاشی در چیست؟ ما پیرامون این موضوع در مقاله بحث کرده ایم.
    و در آخر اصطلاحات مربوط در هنر گرفیک نام برده و معنی هر کدام توضیح داده شده است.
    و …

تعریف هنر گرافیک

ریشه کلمه گرافیک، گرافیکوس (GRAPHICOUS) می ‌باشد که یونانی است و به‌ معنای بهتر نوشتن است. گرافیک ابتدا به آن قسمت از طراحی، نقاشی گفته می ‌شد که‌ به وسیله دستگاه های چاپ (دستی و ماشینی) تکثیر می‌ گردید و هدف از اجرای یک کار گرافیکی تکثیر و توزیع آن‌ جهت‌‌ برقراری ارتباط و پیام رسانی بوده است.
دانلود مقاله هنر گرافیک

دانلود مقاله هنر گرافیک
تاریخچه هنر گرافیک در ایران‌‌

تاریخچه‌ گرافیک ایران به معنای گرافیک‌ امروزی اش، بیش از 50 سال نیست که با ورود تکنولوژی‌ جدید‌ و برقراری‌ ارتباطات جهانی، در ایران رو به رشد رفت. اما اگر از نظر‌ بعضی‌ گرایش های گرافیک مثل صفحه آرایی، تصویر سازی، تذهیب، آرم و امثال آن بررسی نمائیم سابقه‌ گرافیک در‌ ایران‌ به قبل از اسلام بر می ‌گردد که ریشه عمیقی‌ در هنر و تمدن‌ این‌ مرز و بوم دارد و همین نمای ظاهری که‌ بر‌ اساس‌ نقوش سنتی کار شده، آثار گرافیکی ما‌ را‌ از آثار گرافیکی جهان جدا می‌ سازد و هویت خاص خود را ارائه‌ می‌ دهد.
ارتباط بین گرافیک و رشته ‌های دیگر هنری

گرافیک به یک نحوی با همۀ هنرها سرو کار دارد. تیتراژ فیلم‌ ها، صحنه آرایی در‌ سینما‌، انیمیشن (نقاشی‌ کودکان) و در زمینه ‌های گوناگون دیگر من جمله نقوش پارچه، قالی، حکاکی، خیاطی، طراحی صنعتی، دکورها و لباس ها، سفال، گچ، سنگ، فلز، و در بسیاری از هنرهای دیگر نقش‌ گرافیک و هنرمندان‌ این‌ رشته نمایان است و در واقع گرافیک‌ یک هنر جامع است.
نقش گرافیک را در تبلیغات

گرافیست‌ پا‌ به پای زمان حرکت می ‌کند و با بیان‌ تصویری هنرش شرایط و کیفیت فرهنگی و اجتماعی جامعه را مشخص می ‌سازد. امروزه گرافیک را در رابطه‌ با‌ مسایل‌‌ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی، هنری می‌ توان‌ به صورت‌ فعال‌ و حاضر مشاهده کرد.

روی اسکناس، پول، تمبر پست، آرم روی قلم شما، علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوهای مغازه ‌ها، سالن‌ ها، اتومبیل ‌ها‌، در‌ منزل‌، در اداره و هر جا که نیاز به پیام رسانی و بیان‌ تصویری باشد گرافیک حضور دارد. گرافیست هنرمندی است که با انسان ها رابطه نزدیک‌ دارد و در رفع نیازهای ارتباطی‌ بین‌ مردم‌ فعالیت می ‌کند. امروزه گرافیک سلاح برنده‌ ای است که به شدت از جانب‌‌ صاحبان‌ زر و زور جهت تحمیر ملت ها و به زیر سلطه کشیدن‌ آنان به کار گرفته می ‌شود.
تأثیر تکنولوژی جدید‌ در‌ گرافیک

در روزگار نه چندان دور هنرمند گرافیست به کمک‌ یک‌ قلم‌ مو‌ و رنگ، طرحی را اجرا و با استفاده از روش های‌ ساده چاپ، با کمیت پایین آن را‌ تکثیر‌ و منتشر‌ می ‌کرده است. با پیشرفت بسیار سریع چاپ و اختراع شیوه ‌های بسیار جالب و سریع و با کیفیت‌ بالا‌، آثار هنری، به سرعت در سرتاسر جهان‌ پخش می‌ شد. تنوع رنگ ها، کاغذها، شیوه‌ های چاپ‌، ابزار‌ کار‌ بر توسعه این فن به شدت تأثیر گذاشته است.

اخیرا کامپیوتر به صورت گسترده ‌ای در صحنه‌ فعالیت ‌های‌ هنری کشورهای‌ پیشرفته مقطع دکتری در زمینه کامپیوتر گرافیک، برقرار شده‌ است و متخصصین‌ هنرمند‌، با‌ استفاده از این تکنولوژی پیشرفته‌ توانسته ‌اند به تصاویری دست یابند که تا این زمان کمتر‌ مشابه‌‌ آن مشاهده شده است.
آشنایی کامل با هنر گرافیک

آشنایی کامل با هنر گرافیک

 
شکل های‌ رایج‌ کاربرد هنر گرافیک را‌ در‌ جامعه

امروزه‌ با پیشرفت سریع تکنولوژی و افزایش‌ ارتباطات و پیچیده ‌تر شدن آن، گرافیک مفهوم گسترده‌ ای‌ پیدا‌ کرده است که به سختی می ‌توان‌ مرز آن را مشخص کرد‌، لذا‌ به طور مختصر چند نمونه بیان‌ می ‌شود :

    هنر گرافیک وسیله ‌ای برای آگاه کردن‌ مصرف کننده از کیفیت موضوع مصرف است‌. در‌ سراسر جهان بسته بندی، طرح‌ روی‌ بسته ‌های‌ تجارتی، رنگ ها، نوشته ‌ها‌ و… در‌ جهت فروش بیشتر کالا‌ و صادرات‌‌ بیشتر آن و معرفی بهتر جنس نقش مهمی را ایفا می ‌کند. کشورهای صادر کننده و یا‌ شرکت های‌ تولیدی با استفاده از هنرمندان حرفه ‌ای‌ و استفاده‌ از نظریات‌ روانشناسانه‌ و دقت‌‌ فراوان، گوی سبقت را‌ در آراء بهتر تولیدات خود از رقبا ربوده ‌اند.

    خلاصه ‌ترین اثر‌ گرافیکی‌، آرم یا نشانه است که‌ عامل‌ اصلی‌ بهتر‌ برقرار‌ کردن‌ ارتباط بین انسان ها است‌. پر‌ مصرف ‌ترین نشانه‌ ها خط است و در حال حاضر، نشانه در کلیه روابط اجتماعی حضور دارد. در خیابان ها‌، ورزشگاه ها‌، بیمارستان ها‌، فرودگاه ها، شرکت ها، متروها، وزارتخانه ‌ها و غیره … و ما به‌ کمک‌ نشانه‌، پیام‌ ها‌ را‌ دریافت‌ و نسبت به آن‌ واکنش نشان می‌ دهیم. طراحان گرافیست همان کیفیت و مفهوم شکلی و حروف را با پرداختی فنی، مؤثرتر می ‌سازند. طراحی یک آرم یا نشانه، پیچیده ‌ترین کار در‌ گرافیک است‌ زیرا هنرمند موظف است با دقت و حساسیت بسیار با تغیر شکل عناصر تصویری و توجه به توازن، تعادل، ترکیب بندی‌ و … ضمن ارائه ساده و زیبایی شکل، پیام را راحت و سریع‌ به‌‌ گیرنده پیام برساند.
    نمونه دیگر کاربرد گرافیک که بیشتر رایج است، صفحه آرایی نشریات، کتب، روزنامه‌ ها، بروشورها و غیره‌ است که گرافیست ‌ها مجموعه کلمات را با آرایش فنی و هنرمندانه در‌ صفحه‌ تنظیم می ‌کنند تا خواننده مطالب، آسان تر، بهتر و دقیق ‌تر کار خواندن و فهمیدن را انجام دهد. صفحه آرایی‌ در تاریخ ما سابقه دیرینه دارد به خصوص‌ در‌ کتب اسلامی با دقت و زیبایی‌ خاصی‌ صورت می‌ گرفته است. در حال حاضر با استفاده از دستگاه های مجهز‌ پیشرفته‌ و با دقت بسیار زیاد‌ کار‌ صفحه آرایی صورت می‌ گیرد. کار گرافیک گاه به صورت تصاویر طنز آمیز و با نکته سنجی ‌های خاصی ارائه می‌ گردد. گاه با نقوش سنتی هویت و سابقه جامعه را برخ می ‌کشد. گاهی در قالب‌ تصاویر‌ و متن به جامعه و به افراد در سنین مختلف‌ آموزش تصویری می ‌دهد. نقاشی کتاب های کودکان در جامعه‌ توسط متخصصین این فن با کیفیت نسبتا مطلوبی صورت‌ می ‌گیرد و اغلب آثار این هنرمندان‌ در‌ محافل جهانی‌ خود نمایی‌ می ‌کند.

وظیفه یک گرافیست به عنوان یک‌ هنرمند متعهد

وظیفه گرافیست برقراری ارتباط به گونه‌ ای سهل و رساست و این کار را با ساده کردن‌ عناصر‌ تصویری و استفاده‌ از سطوح رنگی و محاسبه شده ‌ای انجام می ‌دهد که بیننده در کمترین زمان به راحتی پیام را دریافت نماید. گرافیست موفق‌ کسی است که بیش از دیگران ‌ ‌صاحب ایده باشد‌ و بتواند‌ با استفاده از عناصر بصری ساده ‌تری مطلب را سریعتر و روشن ‌تر برساند‌. در‌ واقع وظیفه گرافیست این است که کم و گزیده‌ گوید چون درّ.
برچسب ها:
  • بازدیدکنندگان:855
  • دیدگاه ها:0
دیدگاههای کاربران